sobota, 31 lipca 2010

Zdałem egzamin DB2 9 Fundamentals

Wczoraj miałem okazje aby podejść do egzaminu DB2 9 Database and Application Fundamentals. Egzamin był przygotowywany przez firmę IBM we współpracy z Politechnika Wrocławską w ramach jakiś tam praktyk studenckich. W samych praktykach nie brałem udziału, ale mogłem podejść do tego egzaminu.
Ogółem wcześniej nie zajmowałem się DB2 i nic nie wiedziałem na temat ich ścieżek egzaminacyjnych. O możliwości robienia certyfikatu dowiedziałem sie od przyjaciółki (dzięki Agata) 5 dni wcześniej. No ale skoro nic nie płace, nic nie tracę więc czemu nie? Zawieszam chwilowo pracę nad projektem zwanym magisterką i biorę sie za DB2.

Dla studentów biorących udział w DB2 Academic Associate Workshop były zorganizowane 2 wykłady i ćwiczenia laboratoryjne. Na ćwiczeniach dostawało się książkę i płytę. W książce były slajdy z wykładów przeplatane ćwiczeniami do wykonania. Na płytce był obraz VMware systemu SUSE z zainstalowaną bazą danych. Co prawda wszystkich ćwiczeń na tym obrazie nie można było wykonać (wersja czegoś tam się nie zgadzała) ale w laboratorium był dostępny właściwy obraz. Zgrałem go sobie na laptopa i mogłem się później w domu bawić. Książkę i płytkę odebrałem we wtorek i miałem do piątku czas aby się przygotować do egzaminu.

Poświęciłem trochę czasu, aby zaznajomić się z książką i zawartymi w niej ćwiczeniami. W większości przypadków wiązało się to z przepisywaniem komend i obserwowaniem rezultatów. Przez niektóre ćwiczenia się szło jak burza, a przez niektóre o trochę wolniej (z powoku konieczności przepisywania długich zapytań SQLowych).

Ciekawostką i nowością dla mnie był typ kolumny przechowujący XML'e i zapytania operujące na nich. Przydało by się lepsze wytłumaczenie co i jak gdyż jest to świeży wynalazek i puki co na studiach jeszcze o tym dokładniej nie uczą. Po za omawianą książką przyglądałem się również przykładowym pytaniom i odpowiedziom. Dało mi to dużą wiedzę i wyjaśniło pewne sprawy.

W piątek był egzamin który zdawała spora ilość studentów podzielonych na kilka tur. Po załatwieniu spraw formalnych w końcu można było przystąpić do egzaminu. Na egzamin było przeznaczone 1,5h i 60 pytań. Było to w formie testu jednokrotnego wyboru i trochę pytań się powtórzyło z tych przykładowych. Ogółem było łatwo i w porównaniu z SCJP egzamin był o 2 rzędy wielkości trudniejszy (ciekaw jestem jakiej skali do wyrażenia trudności można by tu użyć). Na egzaminie z DB2 nie było pytań gdzie w dopowiedziach trzeba wybrać czy wskazany kod jest błędny czy robi cos innego. Na SCJP nie dość że kod może być błędny to jeszcze należy wskazać czy to błąd czasu wykonania czy kompilacji - dlatego m.in. uznałem że SCJP jest o 2 rzędy trudniejszy.

Jako wynik uzyskałem 61.67% przy 60% wymaganych do zdania (dwie błędne odpowiedzi więcej i bym nie zdał). Czy jestem zadowolony z wyniku? Niespecjalnie. Po pierwsze uzyskałem niski wynik (choć biorąc pod uwagę czas który miałem na naukę to fuks że zdałem).  Dużo jest jeszcze do nauczenia jeśli rzeczywiście chciałbym korzystać z tej bazy danych w przyszłości. Po drugie niespecjalnie podoba mi się idea takich masowych egzaminów. Dla studentów początkowych lat studiów może być to fajnie (WOW patrz zdałem certyfikat…). Może to również być nowe doświadczenie taki egzamin i wielki prezent od IBM’a, że zorganizował taki egzamin za darmo. Z drugiej strony taka masówka obniża wartość takiego certyfikatu (bo go ma dużo osób i nie był specjalnie trudny) i nie czyni go takim fajnym, z którego zdania można być dumnym.

Podsumowując będzie kolejny wpis w CV, ale nie był to dla mnie tak ważny (i wartościowy) egzamin jak SCJP. Trzeba teraz trochę odpocząć i wrócić do magisterki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz