środa, 15 czerwca 2011

Confitura pełna wiedzy – wrażenia po konferencji

W sobotę 11 czerwca odbyła się w Warszawie największa darmowa konferencja javowa w Polsce: Confitura, zwana wcześniej Javarsovią. Na początku wielkie podziękowania dla organizatorów, wolontariuszy i sponsorów, za chęć organizacji i wsparcia tejże inicjatywy. Ale od początku.

Do Warszawy przybyłem w piątek wieczorem, aby być wypoczętym na konferencji. W sobotę byłem na miejscu o 8.30, szybka rejestracja, obchód po stanowiskach sponsorskich, spotkanie znajomych…

O 9.15 członkowie kapituły oficjalnie rozpoczęli Javarsovie Confiturę. Pierwszy wykładzik był sponsorski na temat KeyNote. Prowadzący mówił bardzo cicho i monotonnym głosem, no ale płaci to niech ma :P Był to dobry czas na rozwiązanie konkursów, przygotowanych przez sponsorów. Pod koniec już wyszedłem i chciałem się napić czegoś. Niestety obsługa cateringowa stała, ale napoje czekały dopiero na przerwę kawową co mnie się niezbyt spodobało.

W tym roku zestaw uczestnika był troszkę uboższy niż rok wcześniej. Zamiast materiałowej i ekologicznej torby (używam do dziś) była papierowa i brakowało mi notesika (na szczęście się przed tym zabezpieczyłem). Nie ma jednak na co narzekać, gdyż konferencja jest w pełni bezpłatna i nie można wymagać nie wiadomo jakich gadżetów. Nie to jest najważniejsze, gdyż nie po gratisy przyjechałem.

O 10.35 zaczęły się pierwsze wykłady. Ja się udałem na Aspekt bezpieczeństwa w tworzeniu aplikacji internetowych Jakuba Koperwasa. Prelegent zaprezentował popularne ataki na aplikacje webowe (jak SQL Injection) jak i mniej popularne (jak CSRF). Wspomniał on również o inicjatywie OSWAP, dzięki której można się pobawić w hakowanie.

Było też o sposobach, jak można się bronić przed różnymi atakami. Przede wszystkim należy nie przestawać myśleć i nie ufać ślepo framework’om. Powinniśmy walidować dane, a nie formularz, gdyż dane do naszej aplikacji mogą spływać różnymi drogami – nie tylko poprzez żądanie http, ale także z innych serwisów, aplikacji, z telefonów... W celu walidacji danych może nam pomóc BeanValidation JSR-303, za pomocą którego można zdefiniować, jakie ograniczenia powinny mieć nasze dane.

Warto również znać różnice pomiędzy używanymi framework’ami i bibliotekami, Przykładowo GWT traktuje tekst jako zwykły tekst, natomiast ExtGWT, jako html. Dzięki temu tworząc przycisk z tekstem <b> text </b> w tym pierwszym dokładnie taki napis zobaczymy na ekranie, a w przypadku ExtGWT dostaniemy przycisk z pogrubionym tekstem.

Kolejnym rodzajem omawianego ataku była kradzież sesji. Można się przed tym bronić, dodając do każdej akcji jednorazowy RequestId, który jest później unieważniany. Można z palca to naklepać, lub jeśli korzystamy z Seam’a, wykorzystać znacznik <s:token>. Można również monitorować czy na pewno uprawniony użytkownik korzysta z danego klucza sesji. Można dodatkowo monitorować MAC i IP, a także używaną przeglądarkę. O ile IP może się czasem zmienić (zależy jakiego mamy dostawcę Internetu), to już zmiana przeglądarki może być podejrzana. Wszystko również zależy od krytyczności naszej aplikacji. Jak by się trzeba było co kilka minut logować na facebook’a, to by ludzie przestali się z niego korzystać. Również warto przesyłać ciasteczka po https. Prelegent na koniec polecał przeczytanie 12 rules for developing more secure Java Code.

Prelegent opowiadał jeszcze o kilku ciekawych rzeczach. Przekazał w ten sposób sporo wiedzy słuchaczom. Może trochę mi brakowało przykładów, ale przy takim czasie prezentacji ciężko je zaprezentować. No i nie było czasu na dogłębne analizowanie omawianych problemów. Prelegent mówił szybko, ale zrozumiale i nie dało się spać. Wykład mi się podobał.

Później była przerwa kawowa. Następnie chciałem iść na Tomasza Skutnika i prezentację: Gdzie jest moja tabela? Czyli jak sobie radzić w Javie i SQL gdy zmienia się schemat bazy danych. Kolega Szymon mnie jednak odwiódł od tego zamiaru i wylądowaliśmy na prezentacji Patrycji Węgrzynowicz, pt. Patterns and Anti-Patterns in Hibernate. Patrycja już kilka krotnie występowała z tą prezentacją na innych konferencjach, w tym na 33deegre i GeeCon’ie. Nawet slajdy zawierały na końcu informacje o pierwszej z wymienionych konferencji.

Prelegentka wzięła na warsztat przykładowa aplikację CaveatEmptor z książki Java Persistence with Hibernate – biblii do Hibernate’a napisanej przez jej twórców. Pokazując kawałek kodu, Patrycja pytała publiczność, czy wiedzą, gdzie jest błąd. Znalazł się ktoś z sali, kto dobrze trafił, co się nie zdarzało na poprzednich wystąpieniach. Jak się okazało, nawet twórcy Hibernate’a mogą się czasem pomylić w pracy ze swoim narzędziem. Z ciekawszych rzeczy, co zapamiętałem, to użycie metody Collections.unmodifableList(), która zwraca jedynie wrappera na oryginalną kolekcję. I w zależności od implementacji getterów i setterów, możemy sobie coś zepsuć. Wykład całkiem, całkiem, tylko te częste eeee… i yyyyyy… Patrycji powodowały, że już się go tak przyjemnie nie słuchało.

Kolejnym wykładem na jaki się udałem, to Jak wycisnąć maksimum z testów? Bartka Majsaka. Było trochę o testach integracyjnych i akceptacyjnych. Prelegent wspominał o takich rozwiązaniach jak Tumbler (wspomaga pisanie w stylu BDD) Cargo (wspomaga konfiguracją i deploy'em w różnych kontenerach) i Arquillian (do testowania kodu osadzonego w kontenerze). Praktyczny przykład z tym ostatnim nie zadziałał, prawdopodobnie z powodu problemów z netem.

Dalej było o Selenium / WebDriver. Bartek testował za jego pomocą funkcjonalność na github'ie. Mianowicie po wciśnięciu T, można wyszukiwać pliki z danego projektu. Istnieje również możliwość eksportu z Selenium do JUnit’a 4, ale to się i tak nie kompiluje i w ogóle nie działa. Można to jednak poprawić (tudzież ręcznie napisać) i wtedy można uruchamiać testy bezpośrednio z ulubionego IDE.

Było jeszcze trochę o BDD i jak można ładnie DSL’e w Groovy’m wykorzystać. Warto również w trakcie build'ów z maszyn wirtualnych korzystać, jeśli musimy przeprowadzać testy w zróżnicowanych środowiskach uruchomieniowych. Prelegent próbował jeszcze coś tam pokazać, za znów nie zadziałało z winy sieci. Spodobała mi się idea nagrywania screencast'ów z testów akceptacyjnych, które to później można wykorzystać, do zbudowania prezentacji pokazującej funkcjonalność produktu.

Następnie był obiad. Tym razem trzeba było sobie za niego zapłacić (nie było tak fajnie jak rok temu) a i tak jakiś wypaśny nie był: zupka, sałatka, kanapka i jabłko. Później był wykład sponsorski, czyli jak zwykle…

Następnie udałem się na Re-fuck-toryzacja czyli sprowadzanie sp****go kodu na właściwe tory Pawła Lipińskiego. Chciał on swoim wystąpieniem udowodnić, że jeszcze potrafi programować… W trakcie prezentacji było krótkie ogłoszenie od organizatorów, że właśnie odholowują źle zaparkowane samochody. Ktoś wybiegł z sali...

Paweł wziął pod lupę open source’owy projekt e-commerce OFBiz Pokazywał w jaki sposób przeprowadzać bezpieczne refaktoryzacje. Da się, nawet bez posiadania testów. Nie odpalał jednak na końcu aplikacji, więc nie wiadomo czy wyszło:P

Trochę czasu zabrakło na pokazanie wszystkiego, a im dalej, tym ciężej było śledzić co się dzieje w kodzie. Na koniec był jeszcze zabawna piosenka o refaktoryzacji przygotowana przez autora.

Kolejną prezentacją, na której byłem, było Zastosowanie przetwarzania asynchronicznego w aplikacjach Tomka Łabuza. Testował on obciążenie aplikacji i pokazywał, jak się ona zachowuje przy przetwarzaniu synchronicznym jaki i asynchronicznym. Prelegent mówił również, kiedy warto zastosować takie rozwiązanie w naszej aplikacji.

Następnie była przerwa kawowa i losowanie nagród od sponsorów. Ja wygrałem otwieracz do piwa z funkcją pendrive’a i 2 bilety do kina. Tak więc można powiedzieć, że losowanie nie było ustawione, ale i tak wolałbym Xbox’a :P

Ostatnią prezentacją w której miałem możliwość uczestnictwa było: Pisz po pijaku, przeglądaj na trzeźwo Piotra Przybylaka. Tu również były nagrody dla aktywnych uczestników, tylko że w postaci piwa lub gorzkiej żołądkowej. W końcu tytuł prezentacji zobowiązuje :)

Prezentacja była o sposobie, w jaki działa nasz mózg i czy da się to jakoś wykorzystać. Można się przełączać pomiędzy rożnymi trybami jego pracy, np. za pomocą alkoholu, spaceru, pisaniu czegoś na kartce zaraz po przebudzeniu… Chcąc wykorzystać dwa tryby pracy mózgu, można stosować pair programing, gdyż wtedy kierowca skupia się na pisaniu linijek kodu, a pilot o tym nie myśli, ale ma za to obraz całości.

Dobre może być również odwrócenie problemu. Chcesz się nauczyć pisać dobry kod? Napisz jak najbardziej brzydki, zagmatwany i niezrozumiały kod. Prelegent wspominał jeszcze o modelu kompetencji braci Dreyfus, Shu Ha Ri, kryzysie pielęgniarek w stanach i o powstawaniu nowych neuronów w mózgu. Podobno szczurom w warunkach laboratoryjnych nowe neurony się nie rodzą (no bo i po co?), ale kto wie jak to w rzeczywistości jest...

Generalnie na wykładzie było sporo śmiechu i sporo braw. Było lekko i przyjemnie. Idealny wykład na końcówkę konferencji. Brawo.

Później było tylko zakończenie konferencji. Podziękowania dla organizatorów, wolontariuszy i sponsorów. Było jeszcze losowanie przygotowanych nagród, ale już na nic się nie załapałem. Liczba osób, które potwierdziły rejestracje to 742, ale wiadomo – ktoś jeszcze nie dojechał, ktoś jeszcze doszedł, wiec trochę ciężko przybliżyć rzeczywistą liczbę uczestników.

Po confiturze udałem się jeszcze pod PKiN na piwko z Szymonem. Ja jeszcze zostałem na niedziele w Warszawie. Wracając pociągiem rozwiązywałem jeszcze jedno zadanie konkursowe firmy OutBox. Musze przyznać, ze bardzo ciekawy konkurs (tzn. treść tego co trzeba zrobić, a właściwie gdzie ją znaleźć). We wtorek było ogłoszenie wyników, ale niestety nic nie wygrałem.

Podsumowując konferencję, to wypadła ona trochę słabiej od zeszłorocznej edycji. Wydaje mi się, że wcześniej wykłady były na trochę wyższym poziomie (albo to ja się czegoś w ciągu roku nauczyłem). Było ciężko się przemieszczać pomiędzy salami (co nie jest dziwne przy tej liczbie uczestników), co skutkowało spóźnieniami na prelekcje. Przerwy mogły by być trochę dłuższe, a napoje dostępne non stop. Więcej niedociągnięć się nie dopatrzyłem i za rok będę starał się znów wziąć udział w tej konferencji.

7 komentarzy:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. "Prelegent próbował jeszcze coś tam pokazać, za znów nie zadziałało z winy sieci."

  Chcialem wykonac build na wirtualnej maszynie i podlaczyc sie do niej, zeby zobaczyc co sie tam w niej dzieje [wykonanie tych samych testow na githubie, ktore prezentowalem wczesniej]. Dziwne, ze przy tak skrupulatnych notatkach to Ci jakos umknelo :) Rzeczywiscie glownym winowajca byl slabo dzialajacy internet. Ale pokazalem juz nagrane video "z wewnatrz". Nauka na przyszlosc - lepiej wszystko zmockowac ;)

  Male uscislenie do Arquilliana - on dziala na wszelkiej masci kontenerach, poczawszy od osadzonych, poprzez Tomcata, JBossy, Glassfishe i na tlustych Weblogicach konczac.

  Pozdrawiam i dzieki za feedback.

  OdpowiedzUsuń
 3. s/CSFR/CSRF/ -> Cross-site request forgery

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki za relację, ponieważ nie mogłem być na większości wykładów, póki co czytam wpisy na blogach i czekam na nagrania wideo :)

  PS: komentarz ze strony wolontariusza: ołówki i notatniki były, ale sponsor dostarczył ich mniej niż mieliśmy toreb. No i jak widać trafiłeś na właśnie taką niepełną torbę :)
  Z dłuższymi przerwami to kwestia wyboru: albo jest jedna prezentacja więcej albo dłuższe o 5min przerwy, akurat w tym przypadku organizatorzy wybrali to pierwsze :)

  OdpowiedzUsuń
 5. @Tomasz Ja to zawsze mam szczęście z tymi torbami. :)

  Z dłuższymi przerwami to nie dokońca jest tak.
  Wystarczyło by w 2-3 miejscach dać 5 minut więcej na przemieszczenie się z sali do sali i było by ok.

  OdpowiedzUsuń
 6. @Marcin
  "Wystarczyło by w 2-3 miejscach dać 5 minut więcej", no, ale w których? :P
  Jak dam w nie tych co trzeba to znowu chybię.
  Za rok chciałbym dać mniej prelekcji i więcej czasu na korytarzu. Chyba tak będzie dobrze.
  Zadbamy też o poziom.
  Dzięki, że byłeś i że tak szczegółowo to opisałeś!

  OdpowiedzUsuń
 7. @Bartek 12.20-12.25, 15.05-15.10 - to były jedyne 5 minutowe przerwy, podczas których co niektórzy mogli mieć kłopoty z przemieszczeniem się pomiędzy salami (zwłaszcza gdyby komuś się przeciągnęła prezentacja).
  Czy mniej prezentacji, więcej czasu na korytarzu - tego nie wiem, ale to pewnie jedna z trudniejszych decyzji.
  "Dzięki, że byłeś i że tak szczegółowo to opisałeś!", proszę.

  OdpowiedzUsuń