poniedziałek, 16 kwietnia 2012

DevCrowd 2012

Ledwo 3 tygodnie temu zakończyło się 33 Degree, a tu już kolejna polska konferencja DevCrowd, tym razem w Szczecinie. Konferencja ta jest całkowicie jest przeciwieństwem tej Krakowskiej, jeśli chodzi o wielkość, prelegentów, atmosferę no i cenę. Nie wiedziałem, czy uda mi się wybrać na tą konferencję, ale rzuciłem temat wśród ziomków i z racji dobrego połączenia ze Szczecinem, uczestniczyliśmy w tym wydarzeniu. Przejdźmy od prezentacji.

Na początku udałem się na prezentację Sebastiana Pietrowskiego na temat programowania funkcyjnego w codziennym developmencie. Sebastian opowiadał, czym są języki funkcyjne, po co to i tak dalej. Było trochę przykładów kodu, co jak można w innych językach zrobić, wzmianka o bibliotece Guava, która kilka pomysłów funkcyjnych stara się zaadoptować w Javie.

Później była jeszcze historia na temat tego, co się stało ze słowem kluczowym GOTO i całego sporu na temat stosowalności tego wynalazku. Ciekawa jest ewolucja tej instrukcji, od assemblera, przez programowanie strukturalne (C), obiektowe i w końcu funkcyjne. W Javie słowo goto jest słowem kluczowym (nie możemy nazwać w ten sposób zmiennej), ale nie ma ono implementacji. Mamy za to break i continue, które pozwalają nam wyskoczyć z pętli. Prelegent się mocno zastanawiał, czy w językach funkcyjnych miało by to słowo kluczowe jakieś sensowne zastosowanie i jakie inne ewentualnie konstrukcje językowe mogą podobną funkcjonalność zaoferować.

Generalnie na prezentacji było trochę mało informacji przedstawionych, spodziewałem się trochę więcej. Może coś więcej bym napisał w tym wpisie, ale z racji wszczesnej godziny wyjazdu nie pomyślalem, aby spakować ze sobą notes. Co do samego prelegenta, to jeszcze musi on trochę poćwiczyć wystąpienia publiczne, gdyż było czuć jekkie zdenerwowanie i prezentacja jak dla mnie byla mało ciekawie prowadzona.

Następnie było wystąpienie Jacka Laskowskiego, którego nikomu chyba przedstawiać nie trzeba, na temat Clojure'a, Jest to temat którym Jacek się od dłuższego czasu zajmuje, opisuje na blogu i przedstawia na konferencjach. Wcześniej raczej z daleka omijałem ten wynalazek, chyba ze względu na składnię pełną nawiasów i moje słabe rozeznanie paradygmatu funkcyjnego. Ostatnio jednak się przekonuję, że trzeba się przyjrzeć temu językowi (a na pewno jakiemuś funkcyjnemu).

Co jest w Clojur'ze takiego wspaniałego? Mnie np. zachwyciła obsługa wielowątkowości, którą przedstawił Venkat na 33 degree (więcej we wpisie: 33 degree 2012 dzień 2). Jacek przedstawił jednak temat w inny sposób.

Jako że na sali byli programiści obiektowi, prelegent starał się porównać byty obecne w Javie do tych które występują w Clojure. I tak w Javie mamy klasy, które posiadają metody, a klasy są agregowane w pakiety. Innymi słowy pakiet to zbiór klas, a klasa to zbiór metod. W programowaniu funkcyjnym mamy funkcje (jako byt podstawowy), które są agregowane w pakietach. Nie wiem czy to poprawne określenie w ramach tego języka, ale to co musimy sobie uświadomić, to to, że odpowiednikiem klasy w programowaniu funkcyjnym jest pakiet. W dalszej części prezentacji Jacek udowodnił tą tezę w kodzie.

Aby dalej zrozumieć temat, prelegent kazał się zastanowić, co robimy w programowaniu obiektowym. Mianowicie tworzymy obiekty, przekazujemy je jako argumenty metod i możemy je również otrzymać jako wynik wywołania jakiejś metody. W programowaniu funkcyjnym możemy funkcję (analogicznie jak obiekt) przekazać jako argument funkcji, zwrócić jako wynik i przypisać do zmiennej (a właściwie do stałej). Porównanie to dało mi sporo do myślenia.

Dalej Jacek kodował na żywo. Pokazał, jak można wywoływać rzeczy napisane w Clojure z poziomu Javy. Można skompilować kod pisany w Clojure do bytekodu, w taki sposób, aby było to widoczne przez klasy Javowe. Do tego automatycznie się generował plik JAR, który już w sobie miał wszystkie potrzebne biblioteki wymagane przez Clojure. Dzięki temu wystarczy zaimportować plik do projektu i używać po jawowemu. Jacek przez to zachęcał do pisania po kryjomu w projekcie kodu w tym funkcyjnym języku, bo i tak będzie działało. Na pewno duże zdumienie by było podczas review takiego kodu...

Bardzo mi się jeszcze spodobało spostrzeżenie, że wszystkie języki kompilujące się do bytecodu JVM’a, to tak naprawdę dostarczają nam ten sam produkt (bytecode), ale w trochę inny sposób. Tak więc na poziomie bytekodu języki te są nie rozróżnialne! Czy Java jest w tej sytuacji jakoś uprzywilejowana? NIE! Po prostu była pierwszym językiem do generowania bytecodu.

Co do samego wystąpienia Jacka, to poziom jak zwykle wysoki, potrafił zaciekawić słuchaczy, nawiązać dialog z publiką i zmusić ją do myślenia. W tytule prezentacji było o zastosowaniach serwerowych i spodziewałem się prezentacji jakiegoś framework’a Webowego do Clojura, a był pokazany prosty serwerek, który odbierał żądania http. Więcej, co pokazał Jacek, możecie przeczytać na jego angielskojęzycznym blogu.

Następnie udałem się na warsztaty ze Scali z Łukaszem Kuczerą (@lkuczera). Były one zaplanowane na 3 godziny plus przerwa obiadowa. Początkowo Łukasz wprowadzał nas do języka, dużo o nim opowiadając. Ja kilka dni przed konferencja poczytałem trochę i coś tam napisałem sobie w Scali, aby nie być całkiem zielonym. Dzięki temu na części wprowadzającej w język wiedziałem już co nieco, przez co tematy które nie do końca rozumiałem stawały się jaśniejsze. Do tego dostałem w piątek licencję na IntelliJ IDEA, w zamian za opisanie wrażeń z 33 degree. Mogłem więc od razu zobaczyć jak nowa wersja IDEI radzi sobie ze Scalą.

Później był obiad (zapewniony przez organizatorów). Do wyboru były pierogi, lub kurczak, a całość była dostarczona w styropianach pewnie przez jakąś lokalną firmę cateringową. Dzięki temu można było z obiadem iść gdziekolwiek i wraz z Marcinem Saneckim poszliśmy na zewnątrz na słoneczko. Tam już siedział Jacek Laskowski z Sebastianem Pietrowskim na krawężniku (w pobliżu nie było ławek) i zaprosili nas do wspólnego jedzenia.

Jacek bardzo pochwalił moje wpisy na blogu i nakręcił mnie do dalszej aktywności w tym kierunku. Jeszcze inne bardzo ciekawe tematy się wywiązały, ale lepiej o nich tutaj nie wspominać ;)

Po smacznym obiadku wróciliśmy dalej poznawać zakamarki Scali. Nie będę tutaj opisywał cech języka, ani tego o czym Łukasz opowiadał, bo było tego sporo, a jako świeżak w temacie nie chciałbym nikogo wprowadzać w błąd.

Następnie uczestnicy podzielili się na 2 części i zaczęliśmy w końcu kodować. Generalnie był trochę problem z tym co chcemy napisać, ale w końcu postanowiliśmy napisać parsera wpisow na bash.org, który będzie je zapisywał w bazie danych. Tak więc jeden zespół pisał bazę, a drugi (w którym uczestniczyłem) pisał parsera dla podanej strony. Nie poszlo nam zbytnio, polegliśmy na wyrażeniach regularnych i parsowaniu html’a.

Podczas tego szkolenia zdałem sobie sprawę, jak trudno jest poprowadzić warsztat dla nowicjuszy z nowego języka programowania. Jak dobrze przygotować zadania, aby uczestnicy w ciągu kilku godzin mogli coś napisać i wyjść z warsztatów z przeświadczeniem, że się czegoś nauczyli? Odpowiedź na pytanie z pewnością nie jest łatwa. To, że się nie pamięta podstawowych konstrukcji  języka i nie zna jego API, sprawia, że jednak każdy musi w domu sam usiąść z książką / tutorialem i poprostu zacząć pisać. Czy da się zrobić to jakoś podzczas kilkugodzinnego warsztatu? Nie wiem.

Na zakończenie konferencji było jeszcze rozstrzygnięcie konkursów. Firma SoftwareMill zaproponowała konkurs w którym można było wygrać SonyPlayStation3 Vita. Należało podesłać kawałek kodu, który będzie grał w papier, kamień, nożyce. Bardzo fajna akcja, jednak odpadłem w pierwszej rozgrywce. Było jeszcze losowanie 3ch licencji IntelliJ IDEA, ale już mam, wiec nie brałem nawet udziału :P

Wieczorem była jeszcze impreza pokonferencyjna. Dzięki uprzejmości Andrzeja (który prowadził i zgodził się wracać później) uczestniczyliśmy w after party. I tu było mega pozytywne zaskoczenie, gdyż po wejściu do restauracji zobaczyliśmy białe nakrycia stołów i jedzenie. Przez chwile myśleliśmy, że to jakaś inna impreza, ale zobaczyliśmy innych uczestników konferencji (koszulki konferencyjne przydają się do czegoś), a pani kelnerka jeszcze nas w tym utwierdziła. Nie mogłem się nadziwić, gdyż konferencja była w pełni darmowa, a do tego obiad w trakcie i po (można było spokojnie biegac po dokładkę) i dodatkowo sponsorowane napoje (wiadomo jakie). Wielki szacun dla organizatorów, za taką wspaniałą organizację!

Na wspomnianej afterparty było już mniej osób niż na samej konferencji, przez co atmosfera zrobiła się bardziej kameralno - społecznosciowa. Podpowiedź na przyszły rok: trzeba od razu od samego początku złączyć stoły, aby szybciej zacząć integrację z innymi. Może jeszcze warto zastosowac jakieś techniki sprzyjajace integracji? Myślę, że jest to warte rozważenia.

Z udziału w konferencji jestem bardzo zadowolony, zwłaszcza z możliwosci dowiedzenia się jak IT funkcjonuje w innych miastach (Szczecin), podzielenia sie z innymi swoimi uwagami, jaki i z ogólnego uspołecznienia, oraz możliwości spotkania innych branżowych zapaleńców. Podziękowania dla organizatorów, bo jak na darmowy event, to całość stała bardzo wysoko. Do zobaczenia (mam nadzieję) za rok.

6 komentarzy:

 1. Fajny wpis, żałuję, że mnie tam nie było :-)

  A sprostowanie małe - w darmowej IDEI też można potestować Scalę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wow! Zupełnie nie poznałem Cię w tych okularach ;)

  A propos instrukcji skoku, warto także pamiętać o return i throw [JLS$16.2.3]. Ja pamiętam od kiedy zobaczyłem ten kod:

  int infiniteLoop() {
      while (true) {
          try {
              throw new Exception();
              // return 0;
          } finally {
              continue;
          }
      }
  }

  PS. W poprzednim wpisie coś mi się formatowanie rozjechało.

  OdpowiedzUsuń
 4. @Wojtek
  Ja jednak przyzwyczaiłem się od pełnej wersji 10.X i po prostu brakowało by mi pewnych rzeczy, gdybym się darmową 11stką bawił. Niestety Scala nie najlepiej jest wciaż wspierana.

  @Marek
  No niestety okulary mnie dopadły, ale za to będziesz wiedział jak mnie szukać przy następnej okazji (jeśli chcesz pogadać).
  Ciekawa infiniteLoop() :)

  OdpowiedzUsuń
 5. No trzeba Ci oficjalnie podziekowac, ze wrzuciles temat konfy wsrod znajomych i udalo sie na nia wybrac. Staszek to dobry chlopak jest!

  OdpowiedzUsuń