poniedziałek, 2 lutego 2015

ChamberConf wrażenia jako organizator, prelegent i uczestnik w jednym

W końcu się zebrałem, aby napisać relację z ChamberConf. Była to pierwsza konferencja organizowana przez Wrocławski JUG. Sam również po raz pierwszy miałem okazję uczestniczyć w organizacji takiego wydarzenia. Ostatnie 2 tygodnie przed wydarzeniem do łatwych nie należały...

Z założenia konferencja miała być bez sponsorów, czyli bez wszelakich konkursów, stoisk, prezentów itp. Początkowo konferencja była planowana na 65 osób, ale ostatecznie wyszło 80. Miejsce było niezwykłe, bo to były psychiatryk (gdzieś niedaleko jest jeszcze działający oddział), a jednocześnie bardzo ładny zamek, z dala od wielkich miast i cywilizacji. Konferencja trwała dwa dni, ale sporo osób przyjechało już w piątek wieczorem, więc nieoficjalnie zaczęło się trochę wcześniej.

Na pierwszej prezentacji w sobotę Tomka Borka i Jacka Jagieły pt. To nie zawsze wina aplikacji, robiłem za pilot do przełączania slajdów, ponieważ żaden wskaźnik nie chciał akurat współpracować z Ubuntu. Slajdy można sobie przejrzeć na prezi.com, jak i na slideshare. Z prezentacji wynikało, że należy pamiętać o monitoringu aplikacji i infrastruktury, bo często problemy z wydajnością nie leżą w naszym kodzie. Fajne było zadawanie pytań na koniec przez prelegentów do publiczności, czyli w odwrotnym kierunku niż zwykle.

Następnie Adam Warski opowiadał o Reactive Manifesto z użyciem Akki. Było trochę wstępu teoretycznego i sporo kodowania na żywo. Występ się trochę przedłużył, ale zależało nam na tym, aby konferencja nie miała sztywnych ram.

Następnie Konrad Malawski opowiadał o algorytmach głosowania w sieci. Było m.in. o Paxosie (którego prawie nikt nie rozumie), jak i jego uproszczonych wersjach. Początkowo bałem się, że to będzie prezentacja czysto akademicka, ale koniec końców okazało się, że bodajże raft consesus jest gdzieś tam w Akkce zaimplementowany.

Następnie był obiad i ostania prezentacja pierwszego dnia, Michała Bartyzela pt. Z czym mierzą się zespoły? Michał opowiadał sporo swoich doświadczeń i trudności jakie spotykamy w naszej pracy, oraz jak zmieniał się jego światopogląd na przestrzeni lat.

Następnie było unconference, czyli coś co nie wiedzieliśmy czy się uda czy nie. Ale wychodzi na to że się udało. Było sporo pytań do Konrada, rozmów o pracy zdalnej, CQRSie i inne, a to wszystko w luźnej atmosferze. Później całość się przeniosła na kolację i dalsze rozmowy z ludźmi zwłaszcza nowopoznanymi.

Drugi dzień rozpocząłem od zapowiadanego morsowania. Niestety nikt chętny się nie zgłosił, chociaż o 2:00 w nocy ktoś się podobno deklarował. Może za mało przypominałem uczestnikom o tym temacie...


Drugiego dnia udałem się na Archi-Katę do Tomka Borko. Warsztat był na kartkach bez użycia komputerów, ale zmuszał do sporego myślenia, a później dyskusji i oceniania prac innych. Bardzo fajny warsztat.

Równolegle do warsztatów była ścieżka z prezentacjami. Tam frekwencja była mniejsza, ale podobno bardzo sprzyjało to żywej dyskusji.

Po przerwie obiadowej sam prowadziłem warsztaty. Jak się okazało, był to jedyny temat związany z Java, gdyż inne były o Scali, architekturze lub miękkie. Chyba trzeba będzie zmienić Java User Group na JVM User Group. Warsztat był rozszerzoną powtórką z Warsjawy. Sam na początku warsztatu się czegoś nowego nauczyłem, a mianowicie poznałem: Presentation Assistant, dzięki któremu można było wyświetlać wciskane skróty na ekranie. Kiedyś jak szukałem takiego narzędzie pod windę, to każde okazywało się jakieś kiepskie. A wspomniany plugin pokazywał skróty w wersji na Winde i Mac'a.

Implementowaliśmy ten sam problem co na Warsjawie, czyli StringCalculator. I jak doszliśmy do wydarzeń regularnych, to znów zaczeły się schody. Okazje się, że jak "ma się jakiś problem, który rozwiązujemy za pomocą regexpa, to de facto rozwiązujemy dwa problemy". Jakoś w końcu udało się wybrnąć z tego, ale nie było łatwo. Sam kilka dni przed konferencją zaimplementowałem problem, rozwiązanie (pewnie nieidealne) dostępne na githubie: mstachniuk/StringCalculatorKata. A slajdy poniżej:Szkoda tylko, że nie wszyscy uczestnicy dotrwali do końca, ale wiadomo - niedziela i trzeba było wrócić z tego końca świata do domu. Mój warsztat trochę się przedłużył, ale to ze względu na masę pytań. Na koniec było czuć zmęczenie, ale i zadowolenie.

Podsumowując konferencję wypadła bardzo dobrze. Pierwszy dzień był mocny i miał służyć owocnym rozmowom podczas unconference. Ten cel został osiągnięty. Drugi dzień wypadł już trochę słabiej, więc pewnie można coś w nim poprawić. Można to ewentualnie tłumaczyć znakomitym pierwszym dniem. Mam nadzieję do zobaczenia za rok!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz