czwartek, 3 lipca 2014

Relacja z 33 Degree 2014

Tegoroczną konferencję 33Degree rozpocząłem od wykładu Tomka Bujoka pt. 33 things you want to do better. Pierwszy poprzedzający go keynote był nudny, a drugi gdzieś już chyba widziałem lub słyszałem.

Tomek przedstawił sporo narzędzi ze swojego toolboxa, z którymi warto się zaznajomić i w razie konieczności używać. I tak było o bibliotekach: Guava, Lombok, SLF4J, Unitils (testy jednostkowe na plikach), JUnitParams, Awaitility (do testowania wielowątkowego), Byteman (ciekawy projekt do zmiany zachowania kodu produkcyjnego w locie), Spock, grape (do skryptów shelowych w Groovy’m), Git, bash i inne. Na koniec Tomek zareklamował swój projekt: babun. Jest to skonfigurowana powłoka z preinstalowanym gitem i paroma narzędziami do przyjemniejszej pracy z shellem pod Windowsem.

Z powyższych warto sobie odświeżyć Lomboka. Kiedyś już przyglądałem się tej bibliotece, ale był wtedy problem ze wsparciem dla IntellJ Idea. Teraz wygląda na to, że jest już lepiej i doszła możliwość tworzenia builderów za pomocą adnotacji.

O kolejnej prezentacji: RESTing away from hell Jakuba Janczaka nic nie napiszę, bo było nudno i nawet nic nie zanotowałem.

Kolejna prezentacja Get Back in Control of Your SQL Lukasa Edera bardzo mi się podobała. Początkowo prelegent przedstawił wady na przykładowym kodzie takich rozwiązań jak: JDBC, EJB 2 / 3 i Hibernate. Rozwiązaniem na wszystko ma być JOOQ. Narzędzie to generuje na podstawie schematu bazy danych stałe zawierające nazwy tabel, kolumn itp. Później możemy z tego korzystać za pomocą fluent API, które jest bardzo zbliżone do SQL. Właściwie jedno i drugie czyta się tak samo, tyle że w Javie dochodzi kilka kropek i nawiasów. Jeszcze przyjemniej wygląda to w Scali. A całość jest Type Safe. Jest nawet jakiś prosty mapping na obiekty POJO. Niestety JOOQ, jest rozwiązaniem komercyjnym, dla komercyjnych baz danych.

Narzędzie spodobało mi się i chętnie bym z niego kiedyś skorzystał w projekcie. Jakby ktoś chciał obejrzeć wystąpienie (ale z GeeCON'a), jest już dostępne:


A w tak zwanym międzyczasie rozwinął się gorący wątek na Wrocław JUG (wielkie brawa za reaktywację) i padło tam jeszcze parę innych narzędzi tego typu: LIQUidFORM (ale to już trochę martwy projekt) Prevayler i Querydsl.

Kolejny wykład był dosłownie sprintem po nowościach w JEE 7. Prelegent (Arun Gupta) przeleciał w 50 min po 50 nowinkach, dotykając każdego aspektu tej technologii. Dla mnie były to jedynie zmiany kosmetyczne, żadnej nowej wielkiej rewolucji.

Następnie słuchałem prezentacji Josh Longa pt. Microservices and REST with Spring Boot. Było kodowanie na żywo, ale bardzo fajnie. Prelegent zaczął od start.spring.io i pokazał jak niewiele należy samemu dopisać, aby mieć już coś działającego. Było sporo o Richardson Maturity Model i trochę o bezpieczeństwie. W międzyczasie prelegent korzystał z ciekawej wtyczki do Chrome’a do generowania zapytań RESTowych: Advanced REST client.

Dzień drugi zaczął się znów od keynotów. Pierwszy był wypełniony tabelkami z Excela i kolorowymi Clipart’ami z Worda bez konkretnego przesłania. Typowy przykład jak nie robić prezentacji... Szybko opuściłem salę.

Drugi keynote był już lepszy. Prelegent wziął na studium przypadku pisanie latarki na iOS. Najważniejsze jest, aby przy różnych przedsięwzięciach nie tylko programistycznych, odpowiedzieć sobie na pytanie „What, Whoam and Why?”

Prelegent opowiadał dalej o aplikacjach i ich interakcji z użytkownikiem. Nasza aplikacja powinna mówić do pojedynczej osoby (używać odpowiednich form gramatycznych), bo interakcja jest między użytkownikiem a sprzętem. W ten sposób uda nam się przemówić do tłumów. Nie zmienimy w ten sposób całego świata (bo nie możemy), ale zmienimy świat dla jednej osoby, a to już jest sukces. A zmieniając rzeczywistość pojedynczych osób zmieniamy świat wielu osób.

Było jeszcze o reklamach Apple które nie mówią o tym jak świetny jest ich produkt, ale uderzają w ludzkie życie, uczucia i inne wartości. Na koniec było jeszcze o córce prelegenta, która mu zmarła, przez co wykład bardzo oddziaływał na emocje prelegenta, jak i słuchaczy.

Następnie byłem na wystąpieniu Tomka Nurkiewicza na temat OLAPowej bazy danych Saiku. Bardzo fajne narzędzie do generowania raportów, trendów, wykresów itd. Wykład był fajny, było wiele przykładów użycia… Jakbym kiedyś potrzebował, to chętnie spróbuję.

Później byłem na wykładzie Jarosława Pałki na temat Patterns for Organic Architecture. Spodziewałem się, że będzie to prezentacja bardziej techniczna, z przedstawieniem konkretnych wzorców, ale było bardzo miękko, więc się zawiodłem.

Następnie byłem na prezentacji Venkat’a Subramaniam’a, który przedstawiał Projekt Nashorn. Jest to narzędzie, które kompiluje kod JavaScript’a do bytecodeu JVM. Czyli możemy sobie po stronie serwera pisać w JavaScript. Prelegent pokazywał na żywo, jak można wywoływać JS z Javy i na odwrót.

Kolejnym slotem byłem mocno zawiedziony. Najpierw byłem na prezentacji Abdelmonaim Remani dotyczącej debuggingu. Wykład był tragiczny, jak dla studentów pierwszego roku. „Aby znaleźć bug’a trzeba najpierw zlokalizować komponent w którym on jest”. Musiałem opuścić prezentację. W innych salach również nie było lepiej, gdyż sporo ludzi wędrowało wte i wewte.

W końcu wylądowałem na prezentacji dotyczącej github’a i gerrit’a Luca Milanesio. Prelegent porównywał oba systemy i przedstawił workflow, aby push’ować do innego brancha, który po przeglądnięciu się merguje z masterem. Było również wspomniane o Git review plugin, który po wypushowaniu zmian podaje linka do review. Było również o jakimś pluginie do Jenkinsa, który wspiera Gerrita. Całość można przetestować na gerrithub.io, które się integruje z naszymi repozytoriami z GitHuba.

Następnie byłem na prezentacji JavaScript Design Patterns Pratika Patela. Było o wzorcach z JS, za pomocą których możemy osiągnąć pewne elementy, które mamy w Javie. I tak przykładowo za pomocą namespace możemy utworzyć globalny obiekt, w ramach którego możemy trzymać sporo rzeczy. Należy jednak uważać, aby nam ten twór nie urósł za bardzo, bo nie będzie on odśmiecany. Było jeszcze o Mixin module (coś na kształt Dependency Injection), publish subscribre w ramach jednego kontekstu, Command (jako Aspect) i Factory (np. w backbone).

Na koniec została jeszcze zaprezentowana ciekawa stronka: TodoMVC.com na której jest napisana jedna i ta sama aplikacja z wykorzystaniem różnych bibliotek JavaScriptowych.

Trzeciego dnia keynote’y były przesunięte na koniec dnia, więc na szczęście można było je bezboleśnie pominąć. A dzień rozpocząłem od wystąpienia Jarka Ratajskiego Doing WEB development clean way, gdyż miało być duże show i ciekawy sposób prowadzenia prezentacji. I rzeczywiście było trochę strzelania do zombie i wywoływania osób z publiczności do odpowiedzi. Było również poprawianie kodu JS na żywo, ale nie do końca ono działało, ze względu na przeskalowanie ekranu.

Co do konkretów, to Jarek pokazał, że należy korzystać ze statycznej analizy kodu, zwłaszcza w dynamicznych, słabo typowanych językach jak JS, gdzie można bardzo łatwo zrobić sobie krzywdę. Takową analizę można przeprowadzić za pomocą np. jshint. Prelegent również namawiał do korzystania z frameworków JS, takich jak angularjs i do używania pluginów w przeglądarkach wspierających development.

Było również o trendach, jak kiedyś, a jak obecnie tworzy się strony internetowe. I tak na dzień dzisiejszy królują single page applications. Z narzędzi było jeszcze o Lesscss które pomaga nam generować CSS. Wartością dodaną jest możliwość tworzenia zmiennych funkcji itp. do lepszego zarządzania tymi stylami.

Prezentacja fajna w formie, ale jak na konferencję pokroju 33 Degree, to było za dużo show, a za mało konkretów. A wiem, że Jarka na pewno stać na więcej.

Później byłem na prezentacji Jakuba Kubryńskiego na temat Spring Boot. Już wcześniej o tym na konferencji słyszałem, ale postanowiłem jeszcze raz zobaczyć. Generalnie framework (a właściwie zbiór frameworków) został pomyślany dla, ostatnio dość popularnych, microserwisów. Jest również świetną baza, dla nowych projektów, gdyż trzeba bardzo mało napisać aby wystartować z aplikacją. Dodatkowo aplikacja zawiera wbudowanego tomcata lub jetty, więc można bardzo szybko ją wystartować.

Jakub pokazał możliwości frameworka i ostatnie 15 minut był live coding. Poprzez lokalne Wi-Fi można było się połączyć ze stworzoną na szybko stroną i dzięki temu prelegent mógł pokazać satystyki jakie daje nam spring boot. Prezentacja bardzo udana.

Następnie byłem na reaktywnej Javie Tomasza Kowalczewskiego. Było o bibliotece RxJava, ale jakoś mnie nie poniosło. Sposób przemawiania do mnie nie dotarł.

Na koniec konferencji byłem chyba na najmniejszym wykładzie podczas całej imprezy. Była to prelekcja Dariusza Lukszy pt. Your own full blown Gerrit plugin. Na sali było jakieś 10 osób, i wszyscy zgromadzili się bliżej prelegenta. Ale trudno się dziwić, skoro w sali obok było show Venkata.

Darek opowiadał, jak łatwo można napisać plugin do Gerrita, który wykonuje ponowny build naszego kodu na Jenkinsie. Kod można znaleźć tutaj: gerrit-retriggerme. Darek bardzo zwinnie przełączał się pomiędzy otagowanymi wersjami swojego kodu, opowiadając przy tym co się w nim zmieniło. Temat ciekawy, jakby ktoś potrzebował.

Podsumowując konferencję było bardzo gorąco, zwłaszcza w namiocie ze stoiskami sponsorskimi. Dmuchawy i otwieranie kolejnych ścian trochę pomagało, ale to i tak lepiej niż gnieździć się w wąskich korytarzach kina. Na szczęście stanowiska sponsorskie szybko reagowały na upał i załatwiały zimne napoje w kolejnych dniach konferencji.

Fajnie też, że przygotowano aplikację na telefon z rozkładem jazdy, ale brakowało mi w niej informacji o tym, kiedy, gdzie, jaki konkurs jest rozstrzygany. Pomogłoby to jeszcze bardziej promować się sponsorom konferencji. W tym roku chyba najbardziej zaszalał Luxoft, dając (prawie) każdemu uczestnikowi tableta. Wiadomo, że nie był to jakiś super sprzęt, ale zasponsorowanie tak sporej ilości urządzeń to na pewno było nie lada wyzwanie i koszt. Choć pewnie spora większość uczestników już takie zabawki dawno posiada w swoich zasobach.

Co do poziomu wykładów, to było bardzo nierówno. Nie było chyba żadnego, który by wywrócił, lub choćby zachwiał mój dotychczasowy światopogląd. Brakowało mi również bardziej praktycznych warsztatów.

Sporo czasu zajęło mi sporządzenie tej notki, ale niełatwo jest streścić 3 dni konferencji w jeden wpis. A już na dniach zbliża się Confitura. Mam nadzieję, że relacja z tej imprezy powstanie szybciej.

4 komentarze:

 1. Uff, dobrze że jest GeeCON https://vimeo.com/geecon bo nie byłoby skąd video wstawić...! ;-)
  Do zobaczenia na Confiturze :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Hehe z rozpędu nie zauważyłem, że nagranie jest z GeeCONa a nie z 33 Degree. Porawie w tekście. Thx

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie do końca masz rację, jeśli chodzi o jOOQ - jest to projekt open source na licencji Apache 2.0 (http://www.jooq.org/legal/licensing) *dla wszystkich open source'owych baz danych*, a płatny jest tylko dla MSSQL czy Oracle (enterprice ;)) lub innych komercyjnych baz danych (poza tym oczywiście możesz kupić support na wszystkie bazy). W związku z tym możesz spokojnie z jOOQ korzystać w projekcie, o ile korzystasz z odpowiednich baz danych ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście, masz rację. Musiałem przeoczyć lub niedokładnie zapisać. Mój błąd.

   Usuń