środa, 14 stycznia 2015

Duplikowanie bloku kodu w IntelliJ Idea

Dzisiaj mam do zaprezentowania mały lifehack w IntelliJ Idea. Wyszło to podczas przygotowywania (a raczej odświeżania) mojego warsztatu na konferencję ChamberConf'15, której też jestem współorganizatorem (wraz z ekipą z Wrocławskiego JUGa).

Otóż gdy się przesiadałem (dawno dawno temu) z Eclipse'a do Idei, to z początku denerwował mnie sposób duplikowania linii w kodzie. Ale nie o sam skrót klawiaturowy mi chodzi (Ctrl + D który to w starym środowisku usuwał linię), a o sposób duplikowania zaznaczonego kodu. A działa to tak:


Wiem, że mógłbym szybciej zaznaczyć dany fragment za pomocą Ctrl + W, ale wówczas efekt końcowy jest mniej zauważalny.

Generalnie powielany fragment kodu jest wstawiany zaraz za zaznaczeniem. Kiedyś bardzo mnie to denerwowało ale z czasem się przyzwyczaiłem i jakoś z tym żyłem. Ale dzisiaj rano znów zaczęło mnie to irytować... Zacząłem przeglądać YouTrack dla Idei i pogrzebałem trochę w ustawieniach.


Jak patrzymy na mapowanie klawiszy to mamy "Duplicate Line or Block" jak i "Duplicate Lines". Pod pierwszą pozycję jest podpięty skrót Ctrl + D. Gdy go stamtąd usuniemy i użyjemy w drugiej opcji, to otrzymamy ostrzeżenie o konflikcie:Klikamy na "Leave" i uzyskujemy poniższy efekt działania Ctrl + D:


Jak widać, ten sam (tak samo zaznaczony) fragment kodu, po wciśnięciu magicznej kombinacji, wstawia się w nowej linii!

Mam nadzieję, że ten prosty wpis się spodobał. Jak chcesz poznać więcej trików, to zapraszam na wspomnianą już konferencję: ChambeConf'15, lub odezwij się bezpośrednio do mnie.

3 komentarze:

 1. Do zaznaczenia metody lepiej i szybciej uzyć ctrl+w

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, wiem.
   "Wiem, że mógłbym szybciej zaznaczyć dany fragment za pomocą Ctrl + W, ale wówczas efekt końcowy jest mniej zauważalny."

   Usuń
  2. He, he, no to pięknie :D

   Usuń