sobota, 3 października 2015

Po 67 spotkaniu Wrocławskiego JUG'a


Ostatnio miałem przyjemność poprowadzić 67 spotkanie Wrocławskiego JUG'a na temat: Liquibase - zarządzanie zmianami w relacyjnych bazach danych.

Co prawda podobny temat przedstawiałem niemal rok temu na dbconf.pl, ale chciałem w ramach JUG'a zrobić bardziej praktycznie i z przykładami. Tworzyłem więc (przez rok z wieloma przerwami) przykładową aplikację, aby zaprezentować to, co chciałem. Zabrało mi to tyle czasu, bo walczyłem ze Spring Boot'em, Java Movie Database, Postregssem, MySQLem, mapowaniem Hibernate'a, a do tego wszystkiego chciałem pokazać choć proste GUI, a więc jeszcze AngularJS i HTML. Ostatecznie na prezentacji i tak puszczałem nagranie, jak można dodać Liqibase'a do istniejącego projektu, bo znając życie to podczas wystąpienia i tak by coś nie zadziałało, albo nie wiedziałbym jak zwiększyć czcionkę w Idei ;) Dodatkowo miałem mikrofon, który musiałem trzymać w ręce, więc było by ciężko.

Wnioski jakie z tego płyną, to:
- przygotowanie super przykładów, zajmuje wiele czasu - zbyt wiele
- przykłady nie muszą być super dopieszczone i powinny koncentrować się na głównym problemie, a nie dodatkowych aspektach wizualnych
- lepiej skupić się na samej prezentacji - na careercon.pl miałem 5 dni na przygotowanie prezentacji o Javie 8 i się udało (może nie na takim poziomie jakbym sobie tego życzył, ale feedback nie był najgorszy)

Dziękuję sponsorowi spotkania, firmie:

IT Kontrakt

za zapewnienie żłocistego napoju chłodzącego dla uczestników.

Poniżej slajdy ze spotkania...

... i kod z przykładów: https://github.com/mstachniuk/movies-database

Wykład był też nagrywany, ale jego jakość może być wątpliwa, więc jeszcze nie wiem czy udostępnię.

Dziękuję wszystkim uczestnikom za udział i za pozytywny feedback. Widziałem, że pod koniec trochę już niedawaliście rady, ale jakoś dotrwaliście szcześliwie do końca. Wszelki dodatkowy feedback (zwłaszcza ten konstruktywno-krytyczny - co można na przyszłość ulepszyć), mile widziany!

A w najbliższym czasie ponownie się szykuję na dbconf.pl i pewnie będzie pra premiera na WrocJUGu. Jakoś polubiłem tą konferencję, bo może nie jestem do końca typowym bazodanowcem, ale jako że konferencja odbywa się tym razem w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, to jest okazja zwiedzenia okolicy i pooddychania czyst[sz]ym powietrzem. Chcę również pokazać bazodanowcom, że po za bazami SQL (od firmy na O. lub I.) są też jeszcze ciekawe rozwiązania.

Na koniec mały bonus zachęcający do robienia prezentacji
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz